top of page

Täydet kolme pistettä Imatran perjantai-illasta

  • koplamediatiimi
  • 8.8.
  • 2 min käytetty lukemiseen

Päivitetty: 9.8.

ree

Kopla kaatoi Imatran perjantai-illassa IPV:n toista kertaa tällä kaudella. Pelin alku oli vetinen niin fyysisesti kuin henkisestikin, mutta KPL klaarasi voiton vieraskentällä lopulta melko selkeästi jaksoin 0-2 (0-2, 1-7). Ottelun tilastot löytyvät Pesistuloksista!


Ulkopeli pitää


Ottelun alku viivästyi rankan vesisateen takia. Lopulta peli saatiin käyntiin noin kymmenen minuutin viivästyksen jälkeen, kun sade lakkasi. Ensimmäinen jakso oli Koplalta edellisen IPV pelin tavoin vähäjuoksuinen sisällä. Kopla avasi juoksuhanat toisen aloittavalla, kun Patrik Wahlsten viimeisenä lyöjänä juoksutti Teemu Nikkasen hienosti ykköspesältä lyönti kerrallaan kotipesään asti.


Matti Latvala vei Koplan 0-2 johtoon viimeisessä sisävuorossa. Lyönti keskisaumaa kohti ja pienellä ulkokentän avustuksella juoksu tuli kuin tulikin Latvalan tilille. Juoksun tuojana oli Elias Pitkänen. Koplan ulkopeli oli jälleen totutun vahvaa ja se piti nollat jaksolla. Ensimmäinen jakso meni Koplalle juoksuin 0-2.


Ketsuppipullo kunnolla auki


Kopla oli toisella jaksolla tehokas. Ensimmäisessä sisävuorossa Patrik Wahlsten lyö keskisaumasta illan toisen. Toinen sisävuorossa oli vieläkin tehokkaampi. Ensiksi Patrik Wahlsten puhkaisi kakkostilanteessa kakkosrajan yhden juoksun arvoisesti. Sitten Teemu Nikkanen löi näppärän varsilyönnin etukenttään ja Jesse Eskelinen toi tilanteeksi 0-3. Petri Tuuva pisti uudestaan merkit päälle Nikkasen lyöntivuorolla, jolloin Nikkanen pisti pallon takakentälle väliin.


Kolmannessa sisävuorossa Kopla tehtaili jälleen kolme juoksua. IPV:n kolmospolttaja Roope Seppänen heitti etutilanteessa pallon Ukonniemen ampumahiihtostadionille, josta syntyi kaksi juoksua. Koplan paidassa toista Superpesis-ottelua pelannut Miki Likander löi tilanteessa miesten Superpesis-uransa ensimmäisen juoksun. IPV teki vielä yhden lohtujuoksun, kun Juho Hakomäki kotiutti lukkari Pietu Vesterisen. Se ei kuitenkaan sen enempää lämmittänyt imatralaisten mieltä, vaan toinen jakso kirjataan Koplalle juoksuin 1-7, ja koko ottelu jaksoin 0-2. Kopla palasi Imatralla voittojen tiellä, ja on vieläkin väkevämmin kiinni runkosarjan voitossa.


Seuraava Koplan peli on jo sunnuntaina. Silloin KSS Energia Areenalle saapuu Manse PP. Liput lämpöä nostattavaan otteluun myynnissä Koplakaupassa!


Arsedelin juoksukooste:


Kommentit


bottom of page