PRONSSIPELIENNAKKO: Tavoitteena kauden päättäminen voittoon!
- koplamediatiimi
- 8 tuntia sitten
- 2 min käytetty lukemiseen

Kouvolan Pallonlyöjien kausi 2025 päättyy viikonloppuna pronssiotteluihin. Vaikka matka finaaleihin tyssäsi tällä kaudella, on Koplan tavoitteena päättää kausi voitokkaasti pronssimitaliin. Pronssipeleissä vastassa on Vimpelin Veto!
Välierissä Kopla ei onnistunut kaatamaan Mansea kuin kerran, tippuen välierissä mestaruustaistelusta otteluvoitoin 1-3. Kopla ei onnistunut sisäpelissään, ja ulkopelissä tapahtui yllättävän paljon virheitä aikaisempaan tasoon nähden. Manse voitti välierät lopulta loistavalla kotiutusvireellä. Myös Vimpelin Veto hävisi oman välieräsarjansa Sotkamon Jymylle otteluvoitoin 1-3. ViVen ja SoJyn välistä sarjaa väritti runsas määrä juoksuja ja läpilyöntejä. Molemmissa sarjoissa nähtiin kentällä paljon erikoisia tilanteita, joissa vasta videotarkistus ratkaisi tilanteet.
Runkosarjassa Kopla oli pitkälti etulyöntiasemassa Vimpeliin nähden, pelaten loistavaa ulkopeliä. Pisteet joukkueiden välisistä kohtaamisista menivät Koplalle peräti 8-1. Kuten pudotuspelit ovat tähän asti osoittaneet, runkosarjan kohtaamisilla ei ole pudotuspeleissä melkein yhtään painoarvoa, vaan päivän pelikunto ratkaisee otteluita. Pronssisarjasta voidaan siksi odottaa tiukkaa vääntöä. Molemmat joukkueet lähtevät sarjaan myös pettymys niskassa, sillä mestaruus oli molempien joukkueiden tavoita kauteen lähdettäessä. Silti kauden päättäminen voittoon ja mitaliin lämmittäisi hiukan enemmän kuin kauden päättäminen tappioon.
Pronssimitalin ottaa todennäköisesti se joukkue, jonka kotiuttajat ovat kahdessa pelissä paremmassa vireessä. Molempien joukkueiden ykköslyöjät, Koplan Patrik Wahlsten ja ViVen Jukka-Pekka Vainionpää pelasivat välierissä enemmän tai vähemmän ailahtelevasti. Jos jompikumpi heistä pystyy parantamaan kotiutustilanteissa, on heidän joukkueensa lähellä voittaa pronssi.
Pronssipelit pelataan paras kahdesta -järjestelmällä. Runkosarjassa paremmin sijoittunut KPL sai oikeuden päättää aloituksen koti- tai vieraskentällä. Pronssipelit aloitetaan täten lauantaina 13.9. Vimpelin Saarikentällä. Toinen ja ratkaiseva pronssipeli pelataan sunnuntaina 14.9. Kouvolassa KSS Energia Areenalla.
Jos otteluvoitot ovat kahden ottelun jälkeen tasan, pelataan jatko-otteluna ylimääräinen kotiutuskilpailu heti toisen ottelun jälkeen. Kotiutuskilpailu pelataan ratkaisuun saakka. Jatko-ottelussa ovat käytettävissä toisessa pronssiottelussa edustuskelpoiset pelaajat.
MustaKeltaiset ry. järjestää fanimatkan lauantaina ensimmäiseen pronssiotteluun Vimpeliin! Lähtö on Kouvolan Matkakeskukselta aamulla klo 9.00. Ilmoittautua voi joko sähköpostilla osoitteeseen mustakeltaiset@gmail.com tai Marjo Pakkalalle numeroon 040 5393552. Matkan hinta on 58€ (sis. matkan/lipun) Ilmoittautuminen on auki perjantaihin saakka!
Tervetuloa kannustamaan Kopla voittoon ja mitaliin sunnuntaina KSS Energia Areenalle! Liput sunnuntain peliin myynnissä Koplakaupassa!
