top of page

Nuorille pelaajille sopimuksia


Nyt, kun Pallonlyöjien edustusjoukkue on asettunut lopulliseen muottiinsa, seura haluaa panostaa myös tulevaisuuteen. KPL tehnyt kaksivuotiset sopimukset seuran junioreissa pelaavien kahdeksan pelaajan kanssa. Nuoret sopimuspelaajat ovat Leo Heikkilä, Jiri Joukainen, Timi Joukainen, Aapo Kinnunen, Miki Likander, Elias Pitkänen, Karo Soininen ja Santeri Soininen.

KPL haluaa tulevaisuudessa nostaa oman juniorityön helmiä edustusjoukkueeseen. Seuran strategia on lisätä omavaraisuutta oman ansiokkaan juniorityön kautta. Edustusjoukkue ja juniorijoukkueet lisäävät yhteistyötä jatkossa niin, että juniorijoukkueesta edustusjoukkueeseen siirtyminen on suunnitelmallista. Näin pyritään takaamaan nuorille pelaajille omien kykyjen ja taitojen mukaan yksilöllinen pelaajapolku aina superpesikseen asti.

Comments


bottom of page