top of page

KPL - Jymy-ottelussa hiljainen hetki Juhani Pitkäsen muistolle

Tiistaiyönä 24.5.2022 Kouvolan Pallonlyöjiä kohtasi suru-uutinen, kun KPL:n entinen pelaaja, varapuheenjohtaja, juniorivalmentaja ja seuran vahva taustavaikuttaja Juhani "Jussi" Pitkänen menehtyi 80-vuotiaana vakavan sairauden uuvuttamana.


Juhani Pitkänen oli vahvasti vaikuttamassa Kouvolan Pallonlyöjien kehitykseen 1960-luvulta alkaen. Pitkänen oli tuttu näky katsomossa ja hänet tunnettiin järkevistä, mutta positiivisesti esitetyistä mielipiteistä seuran taustalla. Juhani Pitkäsen muistoa kunnioittaen perjantaina pelattavassa Kouvolan Pallonlyöjien ja Sotkamon Jymyn kamppailussa pidetään hiljainen hetki.

KPL:n nuorten Suomen mestarit v. 1959. Juhani Pitkänen ylärivissä kolmas vasemmalta.

Comments


bottom of page