top of page

Koplan kausi päättyi pronssijuhliin!

  • koplamediatiimi
  • 14.9.
  • 2 min käytetty lukemiseen
ree

Kopla otti toisena vuonna peräkkäin pronssia kaulaan. Toinen pronssiottelu oli selkeä parannus lauantain avausotteluun. Jatko-otteluna pelatussa kotiutuslyöntikisassa KPL ei enää antanut armoa, vaan vei pronssimitalit otteluvoitoin 2-1. Pronssimitali on Kouvolan Pallonlyöjien seurahistorian 21:s mitali.


Tukkoista sisäpeliä


Ensimmäisellä jaksolla sisäpeli oli sadekelissä melko tukkoista molemmilla joukkueilla. Ottelu meni pitkään 0-0-lukemissa. Kolmannen lopettavalla vuorolla nähtiin vasta ensimmäiset juoksut. Patrik Wahlsten löi pallon kolmossaumaan ja lyönti meni Vedon muuten kaudella varmasti pelanneen koppari Elmeri Anttilan räpylän alta. Tuloksena kolme juoksua ja Kopla 3-0 johtoon. Joukkueen kapteeni Matti Latvala näytti esimerkkiä ja toi viimeisimmän juoksun rohkealla etenemisellä.


Veto lähti viimeiseen sisävuoroon kolmen juoksun takaa-ajo asemassa. Ensimmäisessä ajolähdössä Elmeri Anttila löi pallon kolmosrajasta läpi. Siitä syntyi lopulta vain yksi juoksu, joten Kopla oli edelleen johtoasemassa. Veto tuli kuitenkin vielä juoksun päähän, kun Matias Rinta-aho pisti ulkokentän suorittamaan. Polttoheitto tippui Elias Pitkäsen räpylästä, joten tilanteesta syntyi juoksu. Vedon murheena oli kuitenkin etenemisvirheet, sillä Vimpelin pelaajat olivat useasti irti pesästä koppihetkellä. Sen enempää Veto ei juoksuja siksi saanut. Ensimmäinen jakso meni Koplalle juoksuin 3-2.


Ulkopeli pitää


Toinen jakso oli Koplalta parempi. Se sai pidettyä Vedon nollilla. Patrik Wahlsten vei heti ensimmäisessä vuorossa Koplan johtoon. Juoksun tuojana oli Patrik Vartama. Tämän jälkeen mentiin jälleen pitkään ilman juoksuja, kunnes Koplan viimeisessä sisävuorossa Teemu Nikkanen tyhjensi pajatson. Erinomainen lyönti keskelle taakse, ja koppari Lauri Vihriälä ei löytänyt palloa kumpareelta. Tuloksena oli neljä juoksua ja Kopla 5-0 jaksovoittoon.


Kun Kopla voitti ottelun, 2-0 edettiin suoraan kotiutuslyöntikilpailuun. Kotarit toimivat jatko-otteluna ja ratkaisevana kolmantena otteluna. Elmeri Anttila voitti hutunkeiton ja valitsi Vedolle aloittavan sisävuoron. Veto tuskaili juoksujenteon kanssa. Vedon ainokainen syntyi vasta neljännessä parissa. Aleksi Lassila kotiutti Jere Saukon. Vierivä maapallo lähti kolmospussiin ja lyönti putosi Valtteri Luoman räpylästä.


Kopla vastasi saman tien heti ensimmäisessä parissa. Pitkäsen veljekset toivat Koplan tasoihin. Elias löi ja Akseli Pitkänen toi. Ratkaiseva pinna tuli neljännessä parissa. Hienosti molemmisssa pronssiotteluissa pelannut Teemu Nikkanen ratkaisi Koplalle pronssimitalit lyömällä pallon väliin. Näin ollen KPL voitti kotarit juoksuin 2-1, ja koko sarjan otteluvoitoin 2-1. Koplan kausi päättyi iloisesti, kun kaulaan ripustettiin pronssimitalit toista vuotta putkeen. Pronssinen mitali on seurahistorian 21:s mitali!


Ottelun lehdistötilaisuus:

Arsedelin juoksukooste:


Kommentit


bottom of page