top of page

Kaksi kovaa ottelua alkavalla pesisviikolla

  • koplamediatiimi
  • 3 päivää sitten
  • 1 min käytetty lukemiseen

Päivitetty: 5 tuntia sitten


Toukokuun viimeisellä pesisviikolla pelataan kaksi kovaa ottelua!


Ykköskopla matkaa keskiviikkona Suomen tasavallan pääkaupunkiin, jossa vastassa on Suomensarjasta Ykköspesikseen täksi kaudeksi noussut Helsingin Puna-Mustat. Puna-Mustien kokoonpanosta löytyy kokemusta yllin kyllin, kun viime kaudella Manse PP:n lukkarina häärinyt Juha Puhtimäki teki yllätyssiirron sarjaporrasta alemmas. Kouvolalaisyleisölle tuttu mies Jere Dahlström pelaa myös joukkueessa jo toista kauttaan. Joukkueet ovat tällä hetkellä sarjataulukossa samassa pistemäärässä, joten pelissä on jälleen luvassa tärkeät pisteet.


Superpesiksessä Koplan viikon ainoa ottelu on torstaina kotoisalla KSS Energia Areenalla. Silloin Kouvolaan saapuu tämänhetkinen sarjakärki Joensuun Maila. Molemmat joukkueet ovat tukevasti Superin kärkikamppailussa mukana. Molemmilla joukkueilla on myös muutamista viime peleistä voitot alla, joten vain toisen joukkueen voittoputkelle on luvassa jatkoa Kouvolan lämmöstä.


Viikon muissa otteluissa Koplan Suomensarjan joukkue kohtaa Imatran Pallo-Veikot keskiviikkona KSS Energia Areenalla. Täydellisellä pelillä kauden aloittanut joukkue hakee kauden neljättä 2-0-voittoa. Poikien Superpesiksessä KPL 1 aloittaa viikon tänään maanantaina Alajärven Ankkureiden vieraana. Torstaille alunperin aikataulutettu ottelu KPL 1:n ja KPL 2:n välillä on siirretty myöhempään ajankohtaan. Uusi päivämäärä pelille on 19.6. klo 11.00.


Loppuviikosta pidetään taukoa kilpapesäpallosta maanlaajuisesti, kun lauantaina juhlitaan vastavalmistuneita toisen asteen opiskelijoita. Kopla toivottaa kaikille lukiosta ja ammatillisesta koulutuksesta valmistuneille paljon onnea!

Comments


bottom of page