Jymy etenee finaaleihin
- 12 tuntia sitten
- 1 min käytetty lukemiseen

Kopla hävisi kolmannen välierän perjantaina Sotkamossa 2-0 (5-0, 6-0). Ottelun tilastot löydät Pesistuloksista.
Kotijoukkue hyökkäsi vahvasti
Ensimmäinen jakso oli Koplalta todella vaisu. Se sai aikaiseksi vain yhden kolmostilanteen, kun Jymy sai puolestaan yhdeksän kolmostilannetta. Jymy aloitti juoksujen teon ensimmäisen tasoittavalla, kun Samuel Huotari löi merkistä kumuran väliin. Loistavaa pudotuspelisyksyä pelaava Aapo Hiltunen löi seuraavaksi kohti kolmossaumaa, jonka Jiri Joukainen sai hienosti kiinni, mutta Joukainen oli niin vaikeassa asennossa polttaakseen kotiin, joten hän tyytyi takapaloon kolmospesältä. Jymy teki vielä samaan vuoroon kolmannen juoksun. Aleksanteri Huotari nosti koppilyönnin kohti taivasta ja Koplan kopparikaksikko lähti tilanteessa peruuttelemaan. Näin ollen Samuel Huotari päätti karata suoraan kakkospesältä kotiin.
Samuel Huotari jatkoi hyviä esityksiään toisessa sisävuorossa, kun hän puhkaisi merkistä kakkossauman. Juoksun tuojana oli Jere Vikström. Kolmannen tasoittavalla Aapo Hiltunen löi vielä lukemiksi 5-0 kolmosjatkeelta.
Koplalla ei ollut mahdollisuuksia
Sotkamon Jymy oli selkeästi päättänyt, että sarja lyödään poikki tässä ottelussa. Kotijoukkue tuli jälleen todella vahvasti toiselle jaksolle. Aapo Hiltunen löi palottomassa ajolähdössä merkistä kolmossaumaan, jolla Hannes Pekkinen toi juoksun. Lisää tuli Roope Korhosen toimesta. Pitkä näppi ykkösrajaan ja Jesse Eskelinen heitti pallon ohi kotipesästä, joten Jymy meni 2-0 johtoon. Jussi Korhonen löi vielä Jymylle kolmannen juoksun samaan vuoroon.
Aapo Hiltunen laittoi kolmannessa sisävuorossa kovan lyönnin kohti keskisaumaa, mutta Patrik Vartama sai nopeilla jaloilla haettua lyönnin poikki. Pallo ei kuitenkaan tarttunut räpylänpussista tarpeeksi nopeasti käteen, joten tästäkin syntyi juoksu. Samuel Huotari löi kolmosluukusta lukemiksi 5-0 ja Aapo Hiltunen löi illan viidennen juoksun puolittaisella läpilyönnillä. Toinen jakso meni Jymylle 6-0. Koplan parhaina palkittiin Elias Pitkänen ja Jiri Joukainen.
Koplan pelit jatkuvat pronssiotteluissa. Vastustaja tulee Vimpelin Veto-Manse PP otteluparista.
Lehdistötilaisuus:
Superpesis huippuhetket:




Kommentit