Juhlatunnelmaa stadionin juhlaottelussa!
- koplamediatiimi
- 3 päivää sitten
- 1 min käytetty lukemiseen
Päivitetty: 2 päivää sitten

Huomenna sunnuntaina pelattavassa KPL-Tahko -ottelussa on juhlan tuntua, sillä pesäpallostadionin satavuotisjuhlissa on paljon poikkeavaa ohjelmaa!
***

Kouvolan Pallonlyöjien sponsori RK-Hallit Oy tuo peliin tuulahduksen Koplallekin menestyksekkäältä 60-luvulta, kun kolme komeaa traktoria saapuu ihailtavaksi KSS Energia Areenalle.
Stadionille saapuvat traktorit ovat Massey Ferguson 35 (vm. 1961), Massey Ferguson 35X (vm. 1962) sekä Valmet 361D (vm. 1964). Tervetuloa ihastelemaan priimakunnossa olevia traktoreita paikan päälle!
***

Aitomäen nuorisoseuran kansantanssiryhmä esiintyy juhlaottelun jaksotauolla. Aitomäen nuorisoseurassa kansantanssilla on pitkät perinteet. Lajin suosio on ollut viime vuosina isosti nousussa, ja nykyään seurantalon suojissa harjoittelee jopa 10 ryhmää viikoittain. Ryhmiä löytyy kaikenikäisille, ja erilaisista taustoista tuleville löytyy tekemistä aina fyysisesti haastavista ripaskoista ja tempuista pehmeämpiin ja perinteisempiin liikkeisiin.
Aitomäen nuorisoseuran aikuiset eri ryhmistä esiintyvät yhdessä ja saavat riveihinsä vierailijoita myös mm. Kotkan kansantanssijoista. Saatetaan tanssijoukossa nähdä yllättäviäkin vierailijoita!
***

Jäähallin pääovien edestä löytyy pienimuotoinen "Kouvolan pesäpallostadion - 100 vuotta" -näyttely. Kuvanäyttelyssä esitetään stadionin eri vaiheita ja tapahtumia 1920-luvulta nykyhetkeen saakka.
***
Ottelussa nähdään myös oheistoiminnan lisäksi itse pelissä historiallinen hetki. Ykköskoplan matkassa viilettänyt seuralegenda Juho Hacklin palaa Koplan edustusjoukkueeseen! Katso Hakin kommentit ottelusta tästä!
Liput Kouvolan pesäpallostadionin satavuotisjuhlaotteluun myynnissä Koplakaupassa!
Comments