top of page

Heinäkuu alkaa kotikentällä

  • koplamediatiimi
  • 30.6.
  • 1 min käytetty lukemiseen
ree

Perämeren tyhjennys neljän pisteen arvoisesti on jo melkein unohdettu, sillä huomenna pelataan jälleen KSS Energia Areenalla. Vastustajaksi heinäkuun ensimmäiseen otteluun saapuu Alajärven Ankkurit!


Kopla oli menneenä viikonloppuna Perämeren tuplalla, jossa se kohtasi Pattijoen Urheilijat ja Kempeleen Kirin. Pattijoelta mukaan tarttui kolme pistettä, kun taas Kempeleestä yksi piste. Kesäkuu on saatu samalla pelien osalta pakettiin. Kesäkuun yhdeksästä pelistä Kopla nappasi kuusi voittoa, ja nyt on aika kääntää katseet kohti heinäkuuta.


Heinäkuun ensimmäisessä ottelussa Kopla kohtaa kotona Alajärven Ankkurit. Ankkurit on aloittanut kauden ennakko-odotuksiin nähden hyvin. 16 pelistä se on pystynyt raapimaan kuusi voittoa, ja näin ollen Ankkurit on sarjataulukossa yhdeksäntenä. Ankkurien ongelmat kuitenkin piilee juoksujen tekemisessä. Joukkue on lyönyt sarjassa kolmanneksi vähiten juoksuja. Nähtäväksi jää, saako Ankkurit juoksuhanoja auki tiistaina, vai onko sarjan paras ulkopelijoukkue Ankkureille liikaa.


Joukkueet kohtaavat tällä kaudella toista kertaa. Ensimmäisessä kohtaamisessa Kopla oli kotona selkeästi parempi, ja näin ollen se nappasi voiton jaksoin 2-0 päästämättä yhtään juoksua. Ankkurit sai ottelussa aikaiseksi vain neljä kolmostilannetta. Ottelu oli Elias Pitkäsen näytöstä, sillä mies löi ottelussa peräti kaksi kunnaria.


Ankkurit on voittanut Koplan miesten Superpesiksen runkosarjassa viimeksi 16.6.2015. Jatkaako Kopla kymmenen vuoden mittaista voittoputkeaan, vai katkaiseeko Ankkurit sen? Se selviää tiistaina. Liput peliin myynnissä Koplakaupassa!

Kommentit


bottom of page