Avoimissa tutustumisharjoituksissa riitti vilinää

Kouvolan Pallonlyöjien ja Kuusankosken Puhdin järjestämissä avoimissa pesäpallon tutustumisharjoituksissa riitti vilskettä kahtena sunnuntaina. Uusia innokkaita lapsia Mangustin tähdittämät harjoitukset toivat paikalle yli 50. KPL on järjestänyt tutustumisharjoituksia muutamana vuotena ja niiden suosio on ollut kiitettävää.

– Haluamme tarjota lapsille mahdollisimman helpon tavan tutustua pesäpalloon ja sitä kautta myös madaltaa kynnystä osallistua joukkueiden harjoituksiin. Nyt on erittäin hyvä hetki liittyä joukkueiden mukaan harjoittelemaan ja pelaamaan. Rohkeasti vaan mukaan, KPL:n juniorityöryhmän vetäjä Harri Liekola kannustaa.

– Avoimissa harjoituksissa lapset saivat ensikosketuksen pesäpalloon, mikä oli lasten riemusta päätellen positiivinen. Joukkueiden harjoituksissa innostamme lapsia liikkumaan monipuolisesti ja pesäpallo tarjoaa pelinä siihen mainion mahdollisuuden, Liekola jatkaa.

KPL järjestää poikien pesäpallotoimintaa, Puhti tyttöjen. Joukkueiden harjoituksiin voi liittyä jo nyt mukaan. Lisätietoja alta.

KPL:n poikien talviharjoitukset:

G-pojat 2009 ja myöhemmin syntyneet:

  1. maanantaisin klo 17.30-19.00 Vahteron koulun liikuntasali

  2. Harri Liekola (liekola@gmail.com, p. 040 5704182)

F-pojat 2008- ja 2007-syntyneet

  1. tiistaisin klo 18.00 Tornionmäen koulun liikuntasali perjantaisin klo 18.00 Vahteron koulun liikuntasali

  2. Antti Mättö (m.matto@gmail.com)

E-pojat 2006- ja 2005-syntyneet

Lisätietoja toiminnasta

  1. 2006-syntyneet: Lotta Kunnas (lottakunnas@hotmail.com)

  2. 2005-syntyneet: Jani Kortesluoma (janikortesluoma@hotmail.com)

D-pojat 2004- ja 2003-syntyneet

Lisätietoja toiminnasta

  1. 2004-syntyneet: Niko Kauppinen (nkauppinen@gmail.com)

  2. 2003-syntyneet: Ira Pasi (irapasi4@gmail.com)

Lisätietoja KPL:n junioritoiminnasta:

Harri Liekola 040 570 4182 harri.liekola@kouvolanpallonlyojat.fi

Lisätietoja Puhdin junioritoiminnasta:

Minna Tuukkanen-Peussa 040 559 3331 minna.tuukkanen@kouvola.fi

kuvat: Antti Mättö

​TOIMISTON TAVOITAT:

Kouvolan Pallonlyöjät ry.
Salpausselänkatu 40, 3. kerros
45100 KOUVOLA
Puhelin: 040 358 6719
toimisto(at)kouvolanpallonlyojat.fi

​TOIMISTO AVOINNA:

Maanantai - Torstai
10:00 - 15:00

Viikonloppuisin
Suljettu

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram